ФПЛ.мк лига, состојба по дваесет и петто коло

Веќе ја пофаливме вајлдкартата на Крсте Танчевски минатото коло; ова, дваесет и петто, само докажа дека и тој и ние сме биле во право. По два последователни трицифрени скора, Крсте ја разби монотонијата во Топ 3 во нашата ФПЛ.мк лига. Ама сè уште не е прв.

Прочитајте повеќе

ФПЛ.мк лига, состојба по дваесет и четврто коло

Крсте Танчевски изиграл страшна вајлдкарта, па и на релативно промашен капитен (Стерлинг, а не Гундоган) извлекол фантастични 112 поени и напредувал цели 10 места до четвртото. На оние три пред него – никакви промени.

Прочитајте повеќе

ФПЛ.мк најава за дваесет и трето коло

Се чини дека дваесет и третото коло ќе биде последно нормално некое време: од 24-то до 28-мо ни следуваат пет двојни кола, а 29-тото ќе биде празно. Со други зборови, доаѓа време на џокери и разликувачи. А доаѓа време и на борба за титула. Колово нè чека дербито над сите дербија минативе неколку сезони: Ливерпул-Сити.

Прочитајте повеќе

ФПЛ.мк лига, состојба по дваесет и второ коло

И четврто коло со ред никакви промени во редоследот на Топ 3 во нашата ФПЛ.мк лига, но барем ова манчестеровсково неколку менаџери го искористиле за да ја намалат нивната предност. Никој подобро од Дане Србакоски.

Прочитајте повеќе

ФПЛ.мк најава за дваесет и второ коло

Без застанување, веднаш по дваесет и првото следува дваесет и второто коло, во кое ќе видиме нов дерби натпревар помеѓу Тотенхем и Челзи и во кое Манчестер Сити ќе настојува да го продолжи својот победнички марш кон нова титула.

Прочитајте повеќе

ФПЛ.мк лига, состојба по дваесет и прво коло

Покрај толку ротација во Сити пред натпревар со Шефилд, не е чудно што колово беше ролеркостер за многумина. Но, на крајот – после автоматските замени и префрлените капитенски траки – нештата се порамнија. Оттука, немаме никакви промени во водечката четворка.

Прочитајте повеќе