Даниел Стојановски е освојувачот на ФПЛ.мк титулата за 2019/20!

Е, па, толку беше: долгата 2019/20 сезона заврши. Ливерпул стана премиерлигашки шампион, а менаџерот на тимот Консултанти, Даниел Стојановски – освојувач на инаугуралната ФПЛ.мк лига. Нека му е честито!

Прочитајте повеќе

ФПЛ.мк најава за 38+ коло

И, ете, така, дојдовме до последното коло – а воедно и најава – за сезонава. Сè уште не сме сигурни кои два тима ќе им се приклучат на Ливерпул и Сити во ЛШ наредна сезона или на Норич во Чемпионшип, па ќе биде интересно да се следат натпреварите во недела. Но, од ФПЛ аспект, ќе биде и уште поинтересно да се види со кои состави ќе излезат Клоп и, особено, Пеп.

Прочитајте повеќе

ФПЛ.мк најава за 36+ коло

Манчестер Сити некако не го казнија од УЕФА, па борбата за четвртото место во Премиер лига стана уште поинтересна. Онаа за опстанок можеше да се згусти, ама сите тимови победија колово. Битката продолжува и наредново, по кое ќе ни останат само уште две.

Прочитајте повеќе

ФПЛ.мк најава за 34+ коло

Само дваесетина часа по крајот на 33+ коло ни доаѓа 34+ – и тоа со еден клучен „европски“ натпревар (Арсенал-Лестер) и неколку убави ФПЛ деликатеси: Сити го пречекува Њукасл, а Ливерпул, Тотенхем и Јунајтед одат на гости кај Брајтон, Борнмут и Астон Вила.

Прочитајте повеќе